قاتل خاموش خوشبختانه حریف مادر و دختر نشد

بی توجهی به اصول ایمنی، مسمومیت با گاز مونواکسید کربن مادر و دختری را در پی داشت اما خوشبختانه به خیر گذشت.

 به گزارش پایگاه خبری ۱۲۵، در پی تماس یکی از شهروندان با سامانه ۱۲۵ مبنی بر بروز علائم مسمومیت با گاز مونواکسید کربن در خود و دخترش، ستاد فرماندهی آتش نشانی اراک بی درنگ نیروهای عملیات ایستگاه شماره ۵ واقع در کوی رضوی را به محل حادثه در رودکی، ۲۰ متری مطهری، کوچه ۱۰ متری امیرکبیر اعزام کرد.

افسر آماده عملیات سازمان آتش نشانی اراک در این باره گفت: ساعت ۲۰:۲۷ شب گذشته (یکشنبه ۲۱ دی ماه)، خانمی با سامانه ۱۲۵ سازمان آتش نشانی تماس گرفته و با اعلام اینکه دخترش در حمام دچار سرگیجه و بی حالی شده و خود وی نیز احساس سردرد و تهوع دارد از آتش نشانان درخواست کمک کرده بود.

وی ادامه داد: همکاران مرکز فرماندهی آتش نشانی اراک ضمن اعزام آتش نشانان به محل حادثه، با توجه به علائمی که فرد تماس گیرنده اعلام کرده بود، انتشار گاز مونواکسید کربن را محتمل دانسته و راهنمایی های لازم در خصوص اقدامات اولیه، به صورت تلفنی به این شهروند ارائه گردید.

این افسر آماده عملیات افزود: با رسیدن آتش نشانان به محل حادثه مشخص شد در محل سرایداری یک مدرسه، به علت عدم رعایت اصول اولیه در نصب آبگرمکن دیواری، هنگامی که دخترخانم خانواده به حمام رفته بود، گاز مونواکسید کربن در فضا منتشر و با توجه به میل شدید این گاز به رطوبت، باعث ایجاد سرگیجه و بی حالی در وی شده بود.

وی تصریح کرد: خوشبختانه در زمان بروز این حادثه، مادر خانواده در منزل حضور داشت و با مشاهده علائم گازگرفتی بلافاصله آتش نشانی را در جریان گذاشته و درخواست کمک کرده بود و چه بسا در غیر این صورت و عدم حضور وی در منزل شاهد حادثه تلخ و ناگواری بودیم.

وی خاطرنشان کرد: آتش نشانان با بستن شیر اصلی گاز، پنجره ها را برای تهویه هوا باز کرده و دخترخانم این خانواده را که به طور معجزه آسایی از مرگ حتمی نجات یافته بود به عوامل اورژانس که در محل حضور یافته بودند تحویل دادند.

وی در پایان تاکید کرد: شهروندان گرامی در نصب وسایل گازسوز و بخصوص محل اتصال لوله بخاری با دهانه دودکش و دیگر موارد ایمنی، دقت لازم را داشته تا شاهد حوادث تلخ نباشیم.

نجات زن حادثه دیده بر اثر گازگرفتگی از مرگ حتمی

بانوی میانسالی که بر اثر گازگرفتگی بیهوش شده بود، با حضور به موقع ناجیان همیشه در صحنه ۱۲۵ از مرگ حتمی نجات یافت.

به گزارش پایگاه خبری ۱۲۵، در ساعت  16 عصر روز چهارشنبه سوم دی ماه، زنگ تلفن ۱۲۵ سازمان آتش نشانی اراک به صدا درآمد و در آن سوی خط شهروند خانمی با صدایی نیمه جان از مصدومیت خود بر اثر گازگرفتگی خبر می داد و از آتش نشانان جهت نجات خود درخواست کمک می کرد.

به گزارش حاکی است، همکاران ستاد فرماندهی این سازمان با دعوت از این شهروند حادثه دیده به حفظ خونسردی، آدرس محل سکونت وی را دریافت و بلافاصله نجاتگران ایستگاه شماره دو از کوی صنعتی را به سرعت راهی محل حادثه در کوی صنعتی، منطقه ۳، پارکینگ ۳، بلوک ۱۶ کرد.

افسر آماده عملیات سازمان آتش نشانی اراک که در محل حادثه حضور یافته بود در این خصوص اظهار داشت: با رسیدن آتش نشانان با رسیدن به محل، ناجیان ۱۲۵ بلافاصله جریان برق و گاز مجتمع را قطع کرده و خود را به واحد مسکونی در طبقه چهارم ساختمان  که این بانوی حادثه دیده در آن قرار داشت رساندند.

وی افزود: با توجه به بسته بودن درب واحد، آتش نشانان با رعایت کلیه موارد ایمنی درب را باز کرده و در ادامه اقدام به بازکردن پنجره ها جهت تهویه هوای داخل منزل و تخلیه گاز کردند.

این افسر آماده عملیات گفت: این بانوی ۴۰ ساله که بر اثر رعایت نکردن اصول ایمنی در نصب وسایل گازسوز و آبگرمکن دیواری دچار گازگرفتگی شده و تقریبا بیهوش شده بود با سرعت عمل و حضور به موقع آتش نشانان از مرگ حتمی نجات یافت و با همکاری بانوان همسایه تحویل عوامل اورژانس جهت انتقال به مراکز درمانی شد.

وی در پایان با اعلام اینکه علت دقیق حادثه توسط کارشناسان این سازمان در دست بررسی است، تصریح کرد: خوشبختانه این حادثه به خیر گذشت اما به شهروندان گرامی همواره توصیه می‌کنیم نکات ایمنی در نصب و استفاده از وسایل گازسوز را جدی گرفته و به کار ببندند تا شاهد حوادث تلخ نباشیم.

گفتنی است؛ بررسی اولیه آتش نشانان در محل حادثه از عدم استفاده از کلاهک H در خروجی دودکش حکایت داشت. موردی که بارها به آن اشاره شده و مخاطرات ناشی از عدم استفاده از این کلاهک به شهروندان گوشزد شده است.