خطرات نگهداری الکل و مواد ضد عفونی کننده را جدی بگیریم

رئیس سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری اراک در خصوص مخاطرات نگهداری الکل و مواد ضد عفونی کننده با حجم زیاد در مکان های در بسته به شهروندان هشدار داد.

به گزارش روابط عمومی، آتش پاد دوم مسعود آقازیارتی رئیس سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری اراک با اشاره به بالا رفتن مصرف مواد ضد عفونی کننده و الکل های صنعتی و احتمال ذخیره سازی این نوع مواد، گفت: هر مایع قابل اشتعال نظیر الکل در حالت اسپری، از نظر آتش گیری یا انفجار بسیار خطرناک تر از حالت مایع است، بنابراین لازم است شهروندان عزیز در نگهداری و استفاده از ضد عفونی کننده ها جهت پیشگیری از آتش سوزی یا انفجار نکات ایمنی را رعایت کنند.

وی با تأکید بر لزوم جدی گرفتن نکات ایمنی در نگهداری و استفاده از ضد عفونی کننده ها، خاطر نشان کرد: با بروز و شیوع ویروس کرونا در کشور و لزوم رعایت اصول بهداشتی از جمله ضدعفونی کردن دست ها و سطوح با مایعات و اسپری های ضدعفونی کننده توسط شهروندان، استفاده از این مواد که غالباً یکی از اجزاء تشکیل دهنده آنها الکل می باشد، افزایش یافته است.

آقازیارتی با اشاره به اینکه هر مایع قابل اشتعال نظیر الکل در حالت اسپری، از منظر آتش گیری یا انفجار بسیار خطرناک تر از حالت مایع است، افزود: بر این اساس در نگهداری و استفاده از این گونه ضد عفونی کننده ها جهت پیشگیری از آتش سوزی یا انفجار باید نکات ایمنی را به صورت جدی در نظر داشت.

رئیس سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری اراک با اشاره به بالا رفتن مصرف مواد ضد عفونی کننده و الکل های صنعتی و احتمال ذخیره سازی این نوع مواد، افزود: به شهروندان گرامی توصیه می کنیم به اندازه مصرف از این نوع مواد خریداری کرده و از نگهداری مقدار زیاد مواد ضد عفونی کننده در منزل خودداری کنند.

آقازیارتی با اشاره به اینکه این مواد از سرعت اشتعال بالا برخوردار می باشند، تصریح کرد: از مواد ضد عفونی کننده در نزدیکی شعله های باز، گرمای زیاد و سیگار روشن به علت اشتعال زایی بالای آن و احتمال آتش سوزی، خودداری کرده و از این مواد بر روی سطوح داغ و نزدیکی شعله های باز نظیر گاز، آبگرمکن، سماور و … استفاده نکنید.

وی همچنین بر نگهداری از مواد ضد عفونی کننده دور از دسترس کودکان تأکید و خاطرنشان کرد: در هنگام تهیه مواد ضد عفونی، نکات ایمنی را رعایت کرده و این کار را در حضور کودکان انجام ندهید.

آقازیارتی ادامه داد: پس از مصرف این نوع مواد در داخل ماشین، پنجره هارا باز کنید و پس از چند دقیقه اقدام به روشن کردن خودرو کنید.

رئیس آتش نشانی اراک با تأکید براینکه استشمام مدام مواد ضد عفونی کننده برای ریه ها مضر است، افزود: از بو کردن مواد شیمیایی بپرهیزید.

وی با بیان اینکه استفاده از دستکش در زمان استفاده از مواد ضد عفونی کننده ضروری است، یادآور شد: الکل را به صورت مستقیم به پوست نزنید و حتما با مقدار معینی آب مقطر یا آب اکسیدان ترکیب کنید.

آقازیارتی با توصیه به اینکه دستمال و وسایل تنظیف به کار برده شده و آغشته به الکل را پس از استفاده در ظروف دربسته نگهداری کرده و در اولین فرصت دور بیندازید، اظهارکرد: در صورت آتش گرفتن، با استفاده از وسایل خاموش کننده و آب، آتش را خاموش کنید.

وی افزود: از قراردادن ظروف شیشه ای الکل در قفسه ها و ارتفاع بالا به علت خطر سقوط و شکستن خودداری کرده و آنها را در جای خنک نگهداری کنید.

رئیس سازمان آتش نشانی اراک در پایان خاطرنشان کرد: قبل از هر اقدامی از آن موضوع آگاهی لازم را پیدا کنید، تحقیق و مطالعه و پرس و جو کنید و به فضای مجازی اعتماد نکنید.

اقای صدیقی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا صبرکنید...