برگزاری مانور سراسری زلزله و ایمنی در مدارس با همکاری سازمان آتش نشانی اراک

مراسم اجرای نمادین بیستمین مانور سراسری زلزله در دبیرستان پسرانه نمونه رستگاران با حضور استاندار مرکزی و با همکاری سازمان آتش نشانی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان آتش نشانی اراک، در مراسم اجرای نمادین بیستمین مانور سراسری زلزله که صبح روز ۷ آذر در دبیرستان پسرانه نمونه رستگاران برگزار شد، سید علی آقازاده استاندار مرکزی طی سخنانی اظهار داشت: کشور ما جزو کشورهایی قرار دارد که بلایای طبیعی اعم از زلزله همواره آن را تهدید می کند بنابراین باید راه های مقابله با آن را آموخت.

وی ادامه داد: برای مقابله صحیح با این بلایا نیاز به آموزش داریم و باید هر لحظه در حالت آماده باش قرار داشته باشیم.

استاندار مرکزی بیان کرد: شهرنشینی و ساخت ساختمان های غیر استاندارد از عواملی هستند که عوارض و خسارات ناشی از زلزله را بیشتر می کند.

آقازاده با تقدیر از ارگان های امدادی و آتش نشانان برای برگزاری این مانور، تصریح کرد: دانش آموزان باید آموزش های فراگرفته در خصوص مقابله صحیح با زلزله را به اعضای خانواده خود ارائه کنند تا در مواقع بحران بتوان عکس العمل صحیح داشت.

این گزارش حاکی است، آتش پاد دوم مسعود آقازیارتی رئیس سازمان آتش نشانی اراک نیز که در این مراسم شرکت کرده بود در این خصوص گفت:مانور سراسری زلزله و ایمنی در راستای توسعه فرهنگ ایمنی و بالابردن سطح آگاهی‌ دانش آموزان و کسب آمادگی در رویارویی با پدیده‌های خطرساز و کاستن از پیامد‌های منفی آن‌ها با همکاری این سازمان، روز گذشته همزمان در ۱۰ مدرسه شهر اراک برگزار شد.

وی افزود: با برنامه ریزی های مدون توسط واحد آموزش این سازمان در طول یک هفته گذشته، کارشناسان آموزشی سازمان آتش نشانی اراک با حضور در مدارس معرفی شده از سوی سازمان آموزش و پرورش، با حضور در مدارس اقدام به برپایی کلاس آموزشی برای دانش آموزان کرده و مباحث ایمنی از جمله نحوه پناه گیری و خروج اضطراری را در زمان وقوع زلزله به آنها آموزش دادند.

آقازیارتی در ادامه تصریح کرد: در این مانورها ابتدا دانش آموزان نحوه چگونگی مقابله با حوادث احتمالی و پناه گیری در مواقع بروز زلزله آشنا شده و در ادامه با استفاده از روش‌های مختلف اقدام به خاموش کردن آتش فرضی نموده و به تمرین نجات مصدومین احتمالی حوادث پرداختند.

رئیس سازمان آتش نشانی با اشاره به اینکه دانش آموزان با خروج ایمن در هنگام حوادث، تخلیه اضطراری، پناه گیری و شناخت نقاط ایمن در منزل و مدرسه آشنا می‌شوند، گفت: این مانورها بهانه‌ای است تا کارشناسان و امدادگران با مرور فرصت‌ها و چالش‌های پیش رو در این عرصه، دانش و آگاهی‌های عمومی را ارتقا بخشیده و با حذف عوامل خطرزا در زمان بحران، آسیب‌پذیری کاهش یافته و ایمنی افزایش یابد.

گفتنی است در مدارس: شهیدمطهری، حجاب، ندای وحدت، عارفه، البرز، علامه طباطبائی، نمونه کوثر، ایران، میرمؤمونی و نمونه رستگاران مانور زلزله به صورت همزمان برگزار شد.

اقای صدیقی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا صبرکنید...