برگزاری دوره آموزش تخصصی مقابله با حوادث CBRNE

با همکاری سازمان پدافند غیر عامل کشور، یک دوره آموزش تخصصی مقابله با حوادث CBRNE به مدت چهار روز برای آتش نشانان اراک در حال برگزاری می باشد.

به گزارش روابط عمومی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری اراک، آتش پاد دوم مسعود آقازیارتی رئیس سازمان با اعلام این خبر اظهار داشت: با عنایت به بند ۷ سیاست های کلی نظام در حوزه پدافند غیرعامل، ابلاغی مقام معظم رهبری (مدظله العالی) مبنی بر آموزش و فرهنگ سازی در حوزه پدافند غیرعامل و ابلاغ برنامه های مصوب سازمان پدافند غیرعامل کشور در سال ۱۳۹۸، با همکاری و هماهنگی مدیر پدافند غیرعامل شهرداری اراک یک دوره آموزش تخصصی CBRNE  ویژه آتش نشانان به مدت ۴ روز از صبح روز چهارشنبه یکم آبان ماه در سالن آموزش سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری اراک برگزار می گردد.

آقازیارتی با تاکید بر اهمیت این دوره تخصصی برای آتش نشانان افزود :با توجه به همجواری مراکز خطرزا و تهدید آمیز در شهر اراک و وجود کارگاههای صنعتی، شیمیایی، فرآورده های نفتی در حوزه شهری و شهرک های صنعتی، این دوره جهت انتقال مفاهیم و اصول شناسایی و مقابله با حوادث شیمیایی ، بیولوژیکی ، میکروبی، پرتوی و انفجاری برنامه ریزی شده است.

وی با اشاره به محتویات دوره آموزشی تخصصی CBRNE ادامه داد : این دوره آموزشی شامل کلاسهای مقابله با حوادث شیمیایی، بیولوژیکی و میکروبی، پرتویی یا هسته ای و انفجاری و نیز رفتارشناسی مواد شیمیایی با حضور اساتید مجرب از دانشگاه مالک اشتر اصفهان برای ۵۰ نفر از مدیران مناطق، فرماندهان عملیات، مسئولین دوایر، کارشناسان و آتش نشانان این سازمان برگزار خواهد شد.

رییس سازمان آتش نشانی اراک با بیان اینکه تجهیزات CBRNE قرار است بر روی یکی از خودروهای اطفاء حریق این سازمان نصب گردد، تصریح کرد : بر اساس توافق نامه سازمان پدافند غیرعامل کشور با سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور مقرر شد آتش نشانی های مراکز استانها و شهرهای بزرگ برای مقابله با بحرانهای شیمیایی، بیولوژیک و پرتوی به این تجهیزات مجهز شوند.

وی افزود: در شهریور ماه گذشته ۶ نفر از آتش نشانان و کار شناسان سازمان آتش نشانی اراک با حضور در یک دوره آموزشی که به همت سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور در مشهد مقدس برگزار شد، استفاده کاربردی از این تجهیزات را آموزش دیدند.

وی در پایان خاطر نشان کرد: شهر اراک با وجود همجواری با پالایشگاه و پتروشیمی شازند در مسیر حمل و نقل مواد نفتی و شیمیایی قرار دارد و با توجه به عبور خودروهای حامل سوخت از درون آن، در معرض خطرات حوادث مواد شیمیایی بوده که بارها شاهد واژگونی این خودروها در اطراف شهر اراک می باشیم، بنابراین لازم است که سازمان آتش نشانی از آمادگی کافی برای مواجهه با این گونه حوادث برخوردار باشد .

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *