افزایش ۱۵ درصدی حوادث در سه ماهه اول سال ۹۹

رئیس سازمان آتش نشانی اراک در گفتگو با خبرگزاری ایرنا از افزایش ۱۵ درصدی حوادث در سه ماهه اول سال ۹۹ خبر داد.

به گزارش روابط عمومی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری اراک، آتش پاد دوم مسعود آقازیارتی رئیس سازمان در گفتگو با خبرگزاری ایرنا با اظهار داشت: اعزام آتش‌نشانان این سازمان به حوادث مختلف در سه ماه امسال نسبت به مدت مشابه قبل ۱۵ درصد افزایش یافته است.

آقازیارتی افزود: در این مدت ۳۹۷ حوادث مختلف توسط آتش‌نشانان اراکی امداد رسانی شده که در این حوادث ۶۳ نفر مجروح و ۱۷ نفر نیز جان خود را از دست داده‌اند. در زمینه آتش سوزی نیز ۵۸۸ عملیات مهار و خاموش سازی آتش توسط ناجیان ۱۲۵ صورت گرفته که عمده این حریق ها مربوط به فضای سبز و مراتع می باشد.

وی بیان کرد: بیشترین آمار حوادث به وقوع پیوسته در سه ماه اول امسال مربوط به سوانح خودرویی و خرابی آسانسور بوده و بیشترین کشته شدگان نیز مربوط به حوادث رانندگی بوده است.

رئیس سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری اراک در بخش دیگری از سخنانش در خصوص نیروهای تازه استخدام شده در این سازمان گفت: دوره آموزشی نیروهای تازه استخدام سازمان آتش‌نشانی اراک از بیست و یکم تیرماه سال جاری آغاز و به مدت ۲ ماه و نیم ادامه دارد.

آقازیارتی عنوان کرد: این دوره‌های آموزشی در پی برگزاری آزمون استخدامی سازمان آتش نشانی کشور و پذیرفته شدن نیروهای جدید برای فعالیت در ایستگاه‌های آتش نشانی اراک است که در این دوره‌ها شرکت کنندگان مهارت‌های تخصصی آتش نشانی را فرا می‌گیرند.

وی تصریح کرد: آتش‌نشانی یک شغل معمولی نیست و از حساسیت ویژه‌ای برخوردار است و آموزش و فراگیری یک ضرورت اجتناب ناپذیر برای آتش‌نشانان است.

رئیس سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری اراک اضافه کرد: آتش نشانان پس از گذراندن دوره آموزشی بدو خدمت در ۲ هفته ابتدایی، مهارت‌های تخصصی لازم را به صورت عملی و تئوری در مدت ۲ ماه آموزش می‌بینند و در این مدت سر فصل‌های مختلف آموزشی مانند قوانین و مقررات ابزارشناسی حریق، کار با پمپ‌های آتش نشانی، امداد و نجات در حوادث جاده‌ای، چاه و آسانسور، اصول فرماندهی، پیشگیری از آتش سوزی و حوادث، علت یابی حریق، کمک‌های اولیه و آشنایی با اصول عقیدتی را فرا می‌گیرند.

آقازیارتی عنوان کرد: ماموران آتش‌نشان این سازمان پس از حدود ۱۲ سال به لباس‌های استاندارد نزدیکی به آتش مجهز شده‌اند و در این راستا ۱۶۰ لباس و تجهیزات لازم برای آتش‌نشانان اراکی به صورت وارداتی به مبلغ ۲۵ میلیارد ریال تهیه شده است.

وی گفت: عمر استاندارد این لباس‌ها ۱۰ سال است و به صورت عادی هر ۶ ماه یک بار با دستورالعمل‌های ویژه باید شست و شو شوند و  قیمت هر لباس ۱۵۷ میلیون ریال و هر هود حریق هشت میلیون ریال است و این لباس‌ها به تعداد نیروهای عملیاتی سازمان تهیه شده است.

رئیس سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری اراک ادامه داد: برای ۱۰۰ نفر نیروی جدیدی که آموزش تخصصی آنها از امروز (شنبه) آغاز شده نیز درخواست خرید لباس شده است که امید است به زودی محقق شود.

آقازیارتی بیان کرد: تهیه تجهیزات حفاظت فردی برای آتش‌نشانان اراکی قدمی بزرگ در راستای حفظ جان آتش‌نشانان و ارایه خدمات مطلوب‌تر در حوادث مختلف است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *