پایان هفته ای پر کار برای آتش نشانان اراک

در روزهای پایانی هفته گذشته، آتش نشانان با انجام عملیات در  بیش از 28 مورد حریق و حادثه، هفته ای پر کار را به پایان رساندند.

به گزارش پایگاه خبری ۱۲۵، آتش نشانان اراک در دور روز آخر هفته گذشته (پنجشنبه و  جمعه ) آخر هفته ی پرکاری را پشت سر گذاشته و بیش از 28 مورد عملیات حریق و حادثه در سطح شهر را پوشش داده و به یاری همشهریان عزیز شتافتند.

عصر روز پنجشنبه 7 تیرماه، ساعت 16:13 سامانه 125 این سازمان خبر بروز آتش سوزی در یک علف زار را دریافت و با هماهنگی ستاد فرماندهی آتش نشانی اراک، آتش نشانان ایستگاه شماره 4 واقع در میدان فراهان به سمت محل حادثه در جاده قدیم مرزیجران، قبل از دو راهی اعزام شدند و به سرعت با استفاده از چندین رشته لوله آبدهی آتش نشانی، آتشی که بر اثر بی احتیاطی برپا شده بودرا مهار و خاموش کردند. با سرعت عمل آتش نشانان از سرایت آتش به مزرعه ی گندمی که در کنار آن بود جلوگیری و مانع از بروز خسارت به گندم زار شدند.

کارگران یک کارگاه ضایعات فلزی با بروز آتش سوزی در داخل کارگاه واقع در سردشت، ابتدای بلوار غدیر، کوچه صنعت نوین در ساعت 16:47، آتش نشانی را در جریان این حادثه قرار داده و درخواست کمک کردند. ستاد فرماندهی این سازمان نیروهای عملیاتی ایستگاه های شماره 9  و 10 از کرهرود و سنجان را به اتفاق خودروی تانکر از ایستگاه شماره 5 به محل حادثه اعزام و آتش نشانان با قطع جریان برق و گاز کارگاه و تجهیز خود به دستگاه های تنفسی، وارد کارگاه شده و با استفاده تجهیزات خاموش کننده اقدام به مهار و خاموش کردن آتش کردند. در این حادثه آتش به  یک کارگاه صنعتی در کنار محل بروز حادثه نیز سرایت کرده بود که آتش نشانان، عملیات خاموش سازی آن را نیز همزمان آغاز کرده و با مهار و خاموش کردن آتش، محل حادثه را به مالکین تحویل داده و به ماموریت خود خاتمه دادند.

ساکنین یک منزل مسکونی با رؤیت یک عدد مارمولک بزرگ در داخل منزل از آتش نشانی درخواست کمک کرده که آتش نشانان ایستگاه شماره 7 کوی امام علی(ع) در ساعت 17:04 همان روز  به محل حادثه در خیابان مالک اشتر، کوچه برادران 2 اعزام و با استفاده از ابزار مخصوص اقدام به گرفتن این حیوان کرده و ضمن پایان دادن به نگرانی اهالی این منزل، اقدام به رهاسازی آن در طبیعت نمودند.

با تماس نگهبان کارخانه آلومرول با سامانه 125 این سازمان و اعلام بروز آتش سوزی، نیروهای عملیاتی ایستگاه های شماره یک و دو از کوی مصطفی خمینی و کوی صنعتی در ساعت 17:46 به محل حادثه اعزام شدند. با رسیدن آتش نشانان مقدار زیادی ضایعات دپو شده در داخل محوطه کارخانه طعمه حریق شده بود که با استفاده از چندین رشته لوله آبدهی آتش نشانی مشغول مهار و خاموش سازی آتش شدند. با توجه به نیاز لودر برای مهار کامل آتش و اعلام عوامل کارخانه مبنی بر ادامه عملیات خاموش سازی توسط نیروهای آتش نشانی کارخانه، آتش نشانان که تقریباً تمامی آتش را خاموش کرده بودند، محل حادثه را به مسئولین کارخانه تحویل داده و به ایستگاه های خود بازگشتند.

در ساعت 19:19 بروز آتش سوزی در انبار چوب، آتش نشانان سه ایستگاه یک ، چهار و پنج را راهی محل حادثه در انتهای خیابان جهرم، کوچه فجر کرد. به گفته افسر آماده عملیات سازمان؛ طبقه همکف یک منزل مسکونی که برای کارگاه مبل سازی مورد استفاده قرار می گرفت، دچار آتس سوزی شده بود و دود و شعله ی فراوانی از داخل آن به بیرون زبانه می کشید. آتش نشانان با تجهیز خود به دستگاه های تنفسی، با استفاده از چند رشته لوله آبدهی، آتش را مهار و خاموش کرده و از سرایت آن به طبقه بالای ساختمان که مسکونی بود جلوگیری کردند.

در ساعت 23:30 دقیقه همان شب، مرد جوانی با حضور در ایستگاه شماره 5 کوی رضوی از گیرکردن یک حلقه انگشتر در دست خودش اظهار ناراحتی می کرد که نجاتگران این ایستگاه با استفاده از انگشتربر برقی، انگشتری را از دست متورم شده این شهروند رهاسازی کرده و به ناراحتی وی پایان دادند.

بامداد روز جمعه 8 تیرماه در ساعت 1:31، ساکنین یک واحد مسکونی با آتش نشانی تماس گرفته و با اعلام خبر بروز آتش سوزی در واحد خود از آتش نشانی درخواست کمک کردند. این حادثه در بالکن طبقه آخر یک مجمتع مسکونی 12 طبقه واقع در بلوار میرزای شیرازی، جنب دانشگاه، کوچه ادیب، برج ادیب رخ داده بود که بر اثر بی احتیاطی، یک عدد تخت چوبی آتش گرفته بود. خوشبختانه با اقدام به موقع مالک واحد و استفاده صحیح از یک دستگاه خاموش کننده دستی موجود در ساختمان، آتش مهار شده و با حضور آتش نشانان ایستگاه شماره 7 کوی امام علی(ع)، آتش سوزی به طور کامل خاموش و از سرایت به داخل واحد مسکونی و بروز خسارت مالی جلوگیری به عمل آمد.

خبر پیدا شدن جسد یک مرد حدود 60 ساله در کوه های اطراف میدان کوهنورد از سوی نیروی انتظامی و درخواست کمک جهت انتقال وی، نجاتگران ایستگاه شماره 5 کوی رضوی به محل مورد نظر اعزام شدند. در این حادثه، نجاتگران آتش نشان با وجود صعب العبور بودن مسیر، خود را به این مرد که به علت نامعلومی فوت کرده بود رسانده و با استفاده از برانکارد مخصوص، جسد وی را به پایین کوه منتقل کرده و تحویل عوامل انتظامی و آرامستان دادند.

در ساعت 11:37 همین روز، آتشی که در راه پله های یک منزل مسکونی واقع در خیابان راهزان، کوچه عاشق حسینی رخ داده بود، آتش نشانان ایستگاه شماره 6 خیابان محسنی را به محل حادثه کشاند. در این حادثه، نیروهای آتش نشانان به سرعت با استفاده از تجهیزات خاموش کننده، آتش را مهار و خاموش کرده و از سرایت به دیگر نقاط منزل جلوگیری کردند.

مقداری ضایعات در یک منزل متروکه در سنجان، کوچه سجادی، بن بست گل آرا  طعمه حریق شده بود و آتش به تیرهای چوبی سقف این منزل سرایت کرده بود. این آتش سوزی که در ساعت 15:22 روز جمعه 8 تیر رخ داد با حضور آتش نشانان ایستگاه شماره 10 کوی سنجان مهار و خاموش شد.

حادثه بعدی این روز، شنیدن صدای انفجار توسط شهروندان از داخل یک منزل مسکونی واقع در انتهای خیابان محسنی، کوچه شهید جلایری در ساعت 21:50 بود که ستاد فرماندهی این سازمان همزمان نجاتگران دو ایستگاه شماره 3 و 6 را به محل حادثه اعزام کرد. به گفته آتش نشانان به علت نامعلوم در داخل یک منزل مسکونی انفجار رخ داده بود و بر اثر آن شیشه های منزل و مقداری از دیوار آن تخریب شده بود. آتش نشانان ضمن ایمن سازی محل حادثه به جستجوی مصدومین احتمالی پرداخته که خوشبختانه این حادثه مصدومی در پی نداشت و نجاتگران با اطمینان از عدم وجود هرگونه خطر احتمالی و دادن تذکرات لازم به مالک منزل، به ماموریت خود پایان دادند.

ورود شبانه یک عدد خفاش به داخل واحد مسکونی در ساعت 22:19 شب گذشته، باعث ترس و نگرانی اهالی منزل شده بود. ستاد فرماندهی این سازمان با دریافت این خبر بلافاصله آتش نشانان ایستگاه شماره 2 را به محل حادثه در شهر صنعتی، منطقه 3 ، پارکینگ 6  اعزام کرد. در این حادثه نیروهای عملیاتی با با استفاده از ابزار مخصوص این پرنده را زنده گیری کرده و ضمن پایان دادن به نگرانی ساکنین منزل، خفاش را در فضای باز رهاسازی کردند.

این گزارش حاکی است؛ با توجه به فرارسیدن فصل تابستان و گرما، شاهد بروز آتش سوزی های بسیار در بیابان های اطراف شهر و مزارع هستیم که در بیش از 16 مورد از این نوع حوادث در دو روز گذشته، آتش نشانان اقدام به خاموش کردن آنها نموده اند. رعایت موارد ایمنی از سوی شهروندان می تواند به کاهش چشمگیر این آتش سوزی ها کمک شایانی کند که همواره آتش نشانان به مردم عزیز، توصیه می کنند با سرلوحه قراردادن اصول ایمنی، در این امر به یاری آتش نشانان بشتابند.

مجموعه تصاویراضافه کردن دیدگاه جدید

(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.
(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.
(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.

Full HTML

  • آدرس های وب و ایمیل به صورت اتوماتیک به لینک تبدیل می شوند.
  • خطوط و پاراگرافها به صورت اتوماتیک جدا سازی می شود.

Plain text

  • تگ های HTML قابل قبول نمی باشد.
  • آدرس های وب و ایمیل به صورت اتوماتیک به لینک تبدیل می شوند.
  • خطوط و پاراگرافها به صورت اتوماتیک جدا سازی می شود.