برگزاری اولین همایش مسئولان آتش نشانی های استان به مناسبت هفته پدافند غیرعامل

اولین همایش مسئولان آتش نشانی های استان مرکزی به مناسبت نکوداشت هفته پدافند غیرعامل به میزبانی سازمان آتش نشانی اراک با حضور سردار قاسمی معاون اطلاعات و عملیات سازمان پدافند غیرعامل کشور، عسگری مدیرکل پدافند غیرعامل استانداری مرکزی و بیاتیان معاون خدمات شهری شهرداری اراک در محل سالن جلسات شهرداری اراک صبح امروز برگزار گردید.

 

به گزارش روابط عمومی، در ابتدای این همایش رئیس سازمان آتش نشانی اراک ضمن خیرمقدم به شرکت کنندگان در همایش از اهتمام ویژه مسئولین پدافند غیرعامل در سطح استان و کشور به مجموعه آتش نشانی و ایمنی قدردانی کرد.

آتش پاد دوم مسعود آقازیارتی در ادامه با ارائه گزارش مختصری از عملکرد سازمان آتش نشانی اراک تصریح کرد: با توجه به موقعیت استراتژیک کلانشهر اراک و مجاورت آن با پالایشگاه و پتروشیمی و عبور روزانه هزاران خودروی حامل مواد سوختنی و شیمیایی از کنار شهر، وجود ایستگاه هزمت لازم و ضروری است و با توجه به هزینه ساخت نسبتا بالای آن، در راستای تصمیمات پیشگیرانه از مسئولین در خصوص ساخت و راه اندازی این ایستگاه درخواست مساعدت و کمک داریم.

در ادامه این همایش عسگری مدیرکل پدافند غیرعامل استانداری مرکزی با تقدیر از مجموعه شهرداری و بخصوص سازمان آتش نشانی اراک در برگزاری این همایش اظهار داشت: تفاوت پدافند غیرعامل با مدیریت بحران در این است که پدافند غیرعامل قبل از بحران باید وارد عمل شود که آتش نشانی ها با فرهنگ سازی و آموزش های لازم در بین شهروندان می توانند بازوی مهمی برای سازمان پدافند غیرعامل باشند.

عسگری در ادامه افزود: ظرفیت خطر بالا در شهرهای استان بخصوص اراک و ساوه، وظیفه آتش نشانی ها را مضاعف کرده و شناسایی تهدیداتی که به صورت بالقوه شهرها را تهدید می کنند و بازگویی و ارائه آنها به مسئولین بالادستی از جمله مواردی است که باید در دستور کار سازمان ها و واحدهای آتش نشانی سطح استان قرار گیرد.

مدیرکل پدافند غیرعامل استانداری مرکزی تصریح کرد: با توجه به ظرفیت بالای خطر در شهرک های صنعتی و وجود کارخانه های استراتژیک در شهر اراک و شازند، عدم وجود ایستگاه هزمت از جمله تهدیداتی است که باید برای آن چاره اندیشی کرد و مجموعه پدافند غیرعامل به عنوان یک دستگاه پیشگیرانه مجدانه پیگیر آن بوده و از سردار قاسمی نیز در خصوص ساخت و راه اندازی آن درخواست کمک و مساعدت داریم.

بیاتیان معاون خدمات شهری شهرداری اراک در ادامه این همایش ضمن خوش آمد گویی به حاضرین گفت: عدم انطباق توسعه شهری با تجهیزات و امکانات ایمنی و نیز نیروی انسانی در سازمان های آتش نشانی مشکلات عدیده ای را برای این مجموعه فراهم کرده و با توجه به عدم وجود منابع کافی شهرداری ها برای خرید تجهیزات ایمنی، جز با جذب منابع دولتی و اعتبارات استانی نمی توان انتظار داشت آتش نشانی ها به وضع مطلوب برسند.

وی با اعلام اینکه نباید به آتش نشانی و ایمنی و پدافند غیرعامل به عنوان هزینه نگاه کنیم افزود: حدود وظایف آتش نشانان در حیطه شهری تعریف شده اما حس نوع دوستی و احساس وظیفه انسانی آنها مانع از عدم خدمت رسانی به حوادث خارج از محدوده شهری شده که بنده به نوبه خود از زحمات این عزیزان تشکر و قدردانی می کنم.

 سخنران پایانی این همایش سردار قاسمی معاون اطلاعات و عملیات سازمان پدافند غیرعامل کشور بود که وی ضمن گرامی داشت یاد و خاطره شهدا بخصوص شهدای آتش نشان اظهار داشت: با توجه به مأموریت راهبردی پدافند غیرعامل، برگزاری این گونه همایش ها و انعکاس مسائل و مشکلات موجود در آتش نشانی ها به مسئولین تصمیم گیر می تواند راهگشا باشد.

سردار قاسمی با ذکر این مطلب که رصد تهدید کار پدافند غیرعامل است تصریح کرد: انواع ماموریت ها و حوادثی که به عهده آتش نشانی ها گذاشته و از آنها درخواست خدمات دهی می شود بسیار متنوع بوده که لازمه آن وجود نیروی متخصص و تجهیزات تخصصی است که پیشنهاد می کنم با تشکیل کارگروه استانی با عنوان پدافند غیرعامل و برگزاری جلسات مشترک با فرمانداران، نمایندگان مجلس و مدیران اثرگذار، تهدیدات و مشکلات را به گوش آنها رسانده و سازمان پدافند غیرعامل کشور نیز در حد توان برای رفع مشکلات و خلاءهای قانونی در خدمت شما عزیزان می باشد.

گفتنی است؛ در پایان این همایش تنی چند از مسئولین آتش نشانی های استان به بیان مشکلات و دغدغه های خود پرداختند.

  

مجموعه تصاویراضافه کردن دیدگاه جدید

(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.
(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.
(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.

Full HTML

  • آدرس های وب و ایمیل به صورت اتوماتیک به لینک تبدیل می شوند.
  • خطوط و پاراگرافها به صورت اتوماتیک جدا سازی می شود.

Plain text

  • تگ های HTML قابل قبول نمی باشد.
  • آدرس های وب و ایمیل به صورت اتوماتیک به لینک تبدیل می شوند.
  • خطوط و پاراگرافها به صورت اتوماتیک جدا سازی می شود.