تبریک ریئس سازمان به مناسبت روز جهانی مسجد

تبریک ریئس سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی به مناسبت روز جهانی مسجد

به گزارش روابط عمومی، رئیس سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری اراک در پیامی ضمن تبریک روز جهانی مسجد به عموم مسلمانان به نکاتی در خصوص ایمنی مساجد در ایام جشن و سوگواری پرداخت.

مسعود آقازیارتی اظهار داشت: مفتخریم که به مناسبت "روز جهانی مسجد" پیام تبریک و تهنیت سازمان آتش نشانی اراک را به  ائمه ی محترم جماعت، نمازگزاران و فعالان شریف مساجد کلان شهر اراک تقدیم نماییم.

وی افزود: در ایام مختلف سال با شروع مراسم سوگواری و اعیاد سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری اراک توجه ویژه‌ای به ایمنی اماکن مذهبی دارد،در این ایام مساجد، حسینیه‌ها و تکایا، مملو از شهروندان عزیز ما است و مراقبت از بروز هر نوع حادثه‌ای در اماکن پرجمعیت ضرورت دارد.

آقازیارتی ادامه داد: سازمان آتش‌نشانی اراک علاوه بر سرکشی و بازدید از اکثر اماکن مذهبی و تامین نیازمندی‌های اولیه آنان برای مقابله با هر نوع حادثه احتمالی، توصیه‌های ایمنی را برای تامین سلامت شهروندان دارد. توجه ویژه به این توصیه‌ها می‌تواند محیط امنی را برای شهروندان فراهم کند تا با آسودگی خاطر در ایام مختلف به عبادت در مساجد  بپردازند.

توصیه‌های ایمنی سازمان آتش‌نشانی به شرح ذیل است:

    1- در فضاهای تجمعی پرتراكم مانند زیارتگاه‌ها، مساجد، حسینیه‌ها، و تكایا به ازای 50 تا 300 نفر دو راه خروج، از 301 تا 1000 نفر سه خروجی و بیشتر از 1000 نفر چهار خروجی دور از هم كه همواره باز و فاقد هر گونه مانع باشند، لازم و ضروری است.

    2- رعایت فاصله مناسب سیم‌ها، اتصالات و ادوات برقی از مواد و مصالح قابل اشتعال مانند پرچم، پلاکارد، پرده، فرش، تابلو و... الزامی است.

    3- هر فیوز برق باید استاندارد بوده و از بکارگیری فیوزهای تقویت شده و غیر استاندارد جداً خودداری شود.

    4- گرفتن انشعابات متعدد از یك پریز برق و وارد آوردن بار بیش از ظرفیت، موجب آتش‌سوزی الكتریكی می‌شود.

    5- استفاده از لامپ‌های برق ولتاژ بالا، بدون حباب و حفاظ مناسب، خطر آفرین و خسارت بار است.

    6- قبل از استفاده از وسایل گرمازا و سرمازا از استاندارد و سالم بودن آن اطمینان حاصل شود.

    7- قبل از استفاده از دستگاه حرارت زا مانند: بخاری‌ها، سیستم حرارت مركزی و امثال آن دودكش را نظافت و از باز بودن مسیر دودكش اطمینان حاصل کنید.

    8- دودكش‌ها در ناحیه منتهی به فضای باز باید مجهز به كلاهك باشند تا از افتادن اجسام داخل دودكش و انسداد آن و همچینن كوران هوا در زمان وزش تند بادها مصون باشند.

    9- دودكش‌ها نبایستی در مجاورت پرده، چادر برزنتی و مواد قابل اشتعال قرار گیرد و از محل كاملاً امن با قابلیت غیر قابل اشتعال عبور داده شود.

    10- برای افراد سالخورده و اطفال حتماٌ باید مكانی امن در نزدیكترین نقطه به راه خروجی پیش بینی شود.

    11- در تمامی قسمت‌ها به ویژه محل طبخ غذا حتماً باید به اندازه كافی كپسول‌های آتش‌نشانی سیار موجود باشد و كاركنان باید نحوه استفاده از آنها را فرا بگیرند.

    12- یك دستگاه قرقره آب آتش‌نشانی با استفاده از شیلنگ فشار قوی به متراژ 20 متر و سرلوله مخصوص متصل به شبكه آب موجود در كنار درهای ورودی و خروجی نصب شود.

    13- تمامی مدیران، مسئولان و خدمه مساجد، با مراجعه به نزدیكترین ایستگاه آتش‌نشانی محل، مسائل ایمنی و نحوه مقابله با آتش‌سوزی‌ها وحوادث را آموزش ببیند.

آقازیارتی در خاتمه با تبریک مجدد روز جهانی مسجد خاطر نشان کرد: در صورت بروز آتش‌سوزی ضمن حفظ خونسردی و خارج کردن افراد از داخل این اماکن، همزمان با اطلاع دادن آن به سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی از طریق تلفن 125، نسبت به خاموش کردن آتش‌سوزی‌های با وسعت کم، در حد بستن شیر بخاری نفتی یا گازی و استفاده از خاموش کننده‌های دستی، اقدام کنند.

مجموعه تصاویراضافه کردن دیدگاه جدید

(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.
(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.
(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.

Full HTML

  • آدرس های وب و ایمیل به صورت اتوماتیک به لینک تبدیل می شوند.
  • خطوط و پاراگرافها به صورت اتوماتیک جدا سازی می شود.

Plain text

  • تگ های HTML قابل قبول نمی باشد.
  • آدرس های وب و ایمیل به صورت اتوماتیک به لینک تبدیل می شوند.
  • خطوط و پاراگرافها به صورت اتوماتیک جدا سازی می شود.